Jednoduchá, no prevratná myšlienka, ktorá pomôže mnohým.

Klávesnica pre hendikepovaných HandCubeKeys zvíťazila na tohtoročnom festivale technológií IXPO. Mali sme možnost stretnúť sa s Ľubošom Belavým, ktorý tomuto projektu vdýchol život a vytvoril niečo, čo ocenia najmä hendikepovaní ľudia.

Víťaz Inovačnej súťaže spoločnosti Centire – projekt drevenej klávesnice pre hendikepovaných HandCubeKeys má za sebou úspešnú prezentáciu na najväčšom slovenskom technologickom festivale IXPO.

Aký je to pocit, vytvoriť niečo, čo ľuďom pomáha?

Je to úžasný pocit, už len kvôli tomu, že klávesnicu môžeme ďalej rozširovať a pomáhať hendikepovaným ľuďom. Od roku 2010 sa zaoberáme špeciálnymi klávesnicami. Myšlienka vznikla vlastne tak, že prvotne som chcel pomôcť bratrancovi, ktorý je tiež hendikepovaný.

Videli sme, že aj hendikepovaní ľudia majú záujem používať počítače, tablety a aj smartfóny, problém im však robila manipulácia s touto technikou a najmä práca s klávesnicou. Moja prvotná predstava bola taká, že klávesnica musí byť drevená.

Klávesnica, ktorú ste vymysleli je drevená a v tvare kociek. Prečo?

Dôvod je veľmi jednoduchý. Už keď si chytíte drevo, tak z neho cítite energiu, je oveľa krajšie na pohľad a v neposlednom rade aj oveľa kvalitnejšie ako napríklad plast. A kocky preto, pretože sú väčšie, širšie a viete s nimi lepšie manipulovať. Na každej kocke máte obrázok, ktorý symbolizuje konkrétne písmenko.

Napríklad na jednej kocke máte obrázok auta a človek na základe toho automaticky vie, že auto prislúcha písmenu A. Na inej kocke je napríklad pes. Dieťa, alebo aj hendikepovaný dospelý človek, tak bude vedieť, že pes je písmeno P.  Ja mám štvorročného syna a on ešte nepozná znaky ani písmená, ale pomocou obrázkov vie napísať slovo.